5 مزیت ارزیابی 360 درجه‌ی عملکرد برای کارکنان

5 مزیت ارزیابی 360 درجه‌ی عملکرد برای کارکنان

در یکی از مقاله‌های پیشین، به بررسی مزیت‌های ارزیابی 360 درجه برای مدیران پرداختیم؛ هم‌چنین بیان کردیم که چرا ارزیابی 360 درجه، روشی اثربخش برای پیشرفت فردی، توسعه‌ی کارکنان، رشد تیم‌ها و ارتقاء سازمان است. این مقاله، بر مزیت‌های فردی این روش از خودآگاهی تا توسعه‌ی مهارت‌های فردی، اشاره می‌کند.

ارزیابی 360 درجه، یکی از امکانات نرم‌افزار مدیریت عملکرد سیمرغ است. برای استفاده از این امکان نیز، لازم است در مورد مزیت‌ها و چالش‌های اجرای این روش، آگاهی بیشتری داشته باشیم تا به نتایجی معتبر از اجرای ارزیابی 360 درجه برسیم.

1- افزایش خودآگاهی در ارزیابی 360 درجه

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ارزیابی 360 درجه برای فردگیرنده‌ی بازخورد، افزایش خودآگاهی است. گزارشی که فرد بازخوردگیرنده دریافت می‌کند، نقاط قوت و زمینه‌های قابل بهبود( ضعف) آن‌‍ها را در بر می‌گیرد. در بازخورد 360 درجه، فرد نسبت به رفتارش، عملکردش و هم‌چنین تصور همکارانش  نسبت به خودش آگاهی می‌یابد. زمانی که فرد نمرات خودارزیابی خود را با نمرات ارزیابی همکارانش مقایسه می‌کند، درک عمیق‌تری از وضعیت فعلی خود پیدا می‌کند.

نرم‌افزار مدیریت عملکرد سیمرغ، با طراحی پنل شخصی برای هر فرد و دسترسی از طریق اپ موبایل برای کارکنان، این امکان را فراهم ساخته تا نتایج بازخورد 360، به ساده‌ترین شکل در دسترس کارکنان قرار گیرد و به خودآگاهی بیشتری منجر شود.

2- ارائه‌ی یک نمای متعادل با ارزیابی 360 درجه

در این نوع بازخورد، علاوه بر سرپرست فرد، دیگر افراد سازمان نیز به فرد بازخورد می دهند که این موجب می شود که فرد به یک دید کامل و متعادل‌تر از مهارت‌ها و رفتارهایش برسد.

در این راستا، نرم‌افزار مدیریت عملکرد سیمرغ، منابع ارزیابی فراتر از 360 درجه را نیز در نظر گرفته است. هر کدام از این منابع، به نسبت صلاح‌دید ادمین و منابع انسانی، می‌توانند فعال یا غیر فعال شوند.

3- بهره‌برداری از نقاط قوت با ارزیابی 360 درجه

ارزیابی 360 درجه، ابزاری کلیدی برای شناسایی نقاط قوت کارکنان است. کشف و شناسایی این نقاط قوت، لازمه‌ی قدردانی از کارکنان و پیشرفت شخصی آنان است. لازمه‌ی برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی برنامه‌های آموزش و توسعه‌ی کارکنان نیز، شناسایی این نقاط قوت است. اگر کارمندی، در یک شایستگی خاص، توانمند باشد، با سرمایه‌گذاری روی آن نقطه‌ی قوت، می‌تواند به فردی سرآمد و حرفه‌ای در آن حوزه تبدیل شود که هم برای رشد حرفه‌ای وی و هم اثربخشی شرکت، اهمیت بالایی دارد.

نرم‌افزار مدیریت عملکرد سیمرغ، به زودی با اتصال به ماژول مدیریت استعداد، این مزیت را برای بهره‌برداری از نقاط قوت کارکنان در سازمان فراهم خواهد کرد.

 

آشکارسازی نقاط تاریک با ارزیابی 360 درجه

 

4- آشکارسازی نقاط تاریک با ارزیابی 360 درجه

با توجه به این‌که ارزیابی افراد در این نوع از بازخورد، توسط چندین ارزیاب مختلف صورت می‌گیرد، فرد به درک بهتری از نقاط کور شخصیتی و رفتارهای ناخودآگاهی که از خود بروز می دهد، خواهد رسید. کشف این نقاط کور، برای پیشرفت مستمر فرد ضروری است و به او این امکان را می‌دهد تا بر نیازهای آموزشی و توسعه‌ای خود تمرکز کند.

نرم‌افزار مدیریت عملکرد سیمرغ، با ارائه‌ی گزارش‌هایی در سطح فردی و سازمانی، در شفافیت برنامه‌ی توسعه‌ی فردی و نیازهای آموزشی، نقش مهمی دارد.

5- توسعه‌ی مهارت‌ها با ارزیابی 360 درجه

مهم‌ترین جنبه‌ی ارزیابی 360 درجه، این است که نقطه‌ی شروعی برای توسعه‌ی مهارت‌ها و رفتارهای جدید کارکنان تعریف می‌کند. فرآیند ارزیابی 360 درجه، با تدوین برنامه‌های آموزش و توسعه‌ی شخصی‌سازی شده، خودِ فرد بازخوردگیرنده را مالک فرآیند پیشرفت و توسعه‌ی خودش می‌کند. این امر، مسئولیت‌پذیری فرد را افزایش داده و به او اجازه می‌دهد تا مسیر شغلی خود را مدیریت کند. هم‌چنین، زمانی که کارکنان نقش اصلی را در فرآیند ارتقاء و توسعه‌ی شخصی‌شان  ایفا می‌کنند، مشارکت‌شان نیز در فرآیند بازخورد افزایش می‌یابد.

 با توجه به این‌که مبنای طراحی نرم افزار مدیریت عملکرد سیمرغ، مدل 34000 منابع انسانی و روش 3D3L می‌باشد، یکی از ابعاد عملکردی که بسیار مورد تاکید است، بُعد توسعه‌ی مهارت‌ها و توانمندی کارکنان می باشدکه هم در «هدف‌گذاری و برنامه‌ی توسعه فردی» و هم در «بازخورد و ارزیابی»، توجه ویژه‌ای به این بُعد شده است.

لینک مقاله

برچسب ها : #ارزیابی #ارزیابی_360_درجه #ارزیابی_عملکرد #فرآیند_ارزیابی_360_درجه
نظرات کاربران

محمد صادقیان

سلام من به عنوان یک فرهنگی و محقق مدت هاست کانال و وب سایت شما را دنبال می کنم و خوشحالم که برای اولین بار در ایران شاهد این روش ارزشیابی هستم
نظرات و پیشنهاد های خود را برای ما ارسال نمایید.